PROJEKT ERASMUS PLUS, KA1, mobilita č. 2:

Kurz pre učiteľov, ktorí vyučujú vedu, matematiku alebo technické predmety v anglickom jazyku na strednej škole.

Moja cesta za poznávaním metód pre vyučovanie prírodných vied bilingválne sa začala 15. 7. 2018 príletom lietadla do Londýna. Nasledoval 5-hodinový presun do mesta Cheltenham. Cheltenham je príjemné, asi 110-tisícové kúpeľné mesto, ktoré sa nachádza v grófstve Gloucestershire, v malebnej oblasti Costwolds.

Vzdelávacie aktivity sa realizovali v miestnom komunitnom centre, so strategickým umiestnením v blízkosti historického jadra imperiálneho Cheltenhamu. Mala som možnosť zažiť spoluprácu s kolegami z rôznych štátov Európy, tiež sme si vymieňali doterajšie pedagogické skúsenosti. Samotný kurz mi priniesol množstvo nových podnetov, stratégií a úplne nový pohľad na bilingválne vyučovanie. Musím podotknúť, že to nebol nudný kurz, keďže moji spolužiaci mali nákazlivý zmysel pre humor. Aj naši učitelia nám prezradili niekoľko vtipných skúseností z ich praxe. No učili sme sa aj v teréne, napríklad, v múzeu Wilsona, kde je zaznamenané založenie Cheltenhamu, rodiska Edwarda Wilsona, arktického bádateľa. V múzeu som obdivovala kresby, ktoré vytvoril v Arktíde.

Súčasťou projektu boli aj exkurzie do okolia, najmä Gloucestra. V uvedenom meste sme navštívili centrum s ohromujúcou anglickou katedrálou, ako aj bývalé doky. Neďaleko Cheltenham je situované menšie mestečko Tewksbury so starobylými domčekmi. Návšteva Cardiffu, hlavného mesta Walesu, zanechala vo mne pekné spomienky. Videli sme hrad, krásne záhrady, budovu welšského parlamentu a záliv. Navštívila som neďaleké Big Pit v Blaenavon, Uhoľnú baňu - Múzeum Wales, ktoré je v zozname kultúrneho dedičstva UNESCO.

Mesto Bath som už síce raz navštívila, ale mohla som si pripomenúť atmosféru tohto úžasného miesta, bývalého centra s rímskymi kúpeľmi a nádhernou architektúrou. Počas prehliadky centra mesta som sa dozvedela nové poznatky o jeho histórii. Videla som budovu, v ktorej pôsobila spisovateľka Jane Austen.

Moja ďalšia voľba bola dedinka Bourton-on-the-Water. V tejto unikátnej dedinke je múzeum, ktoré pozostáva z repliky dediny samotnej. Replika je zmenšenina v pomere 1:9. Bolo skutočne zaujímavé sa prejsť cez túto "Model village".

Účasť na mobilite bola výborná skúsenosť, ktorá skutočne rozšírila moje obzory v zmysle metodológie bilingválneho vyučovania, ako aj z hľadiska lepšieho spoznania britskej kultúry a reálií. Rada sa o svoje nové poznatky podelím so svojimi študentmi. Fotodokumentácia

Mgr. Jana Pavlíková

Spolupráca s kolegami.