Hlavná stránka
založené v roku 1867
jedno z prvých troch slovenských gymnázií

Začiatkom júna 2019 sa 30 študentov a 5 pedagógov z Gymnázia Viliama Paulinyho-Tótha v Martine zúčastnilo týždenného pobytu v Českej republike, ktorý absolvovali v rámci projektu Erasmus+ s názvom „Druhová diverzita vybraných lokalit v České a Slovenské republice“.

Spolu so študentmi a pedagógmi partnerskej školy Gymnázia v Chomutove sme sa vydali na splav rieky Berounka, pričom sme nielen spoznávali okolie, ale aj mapovali výskyt bezstavovcov v oblasti povodia Berounky. V rámci tejto mobility sme absolvovali niekoľko vzdelávacích aktivít a prednášok, prostredníctvom ktorých sme sa dozvedeli zaujímavé fakty o hmyze, motýľoch, dokonca aj o plazoch. Rieku sme splavovali v dvojmiestnych loďkách – kanoe. Užili sme si pritom veľa zábavy s novými priateľmi. Bývali sme v kempoch popri brehu riečky, v chatkách alebo v stanoch. Dni boli horúce, večery príjemné, a to aj vďaka posedeniam pri ohníku sprevádzanými hrou na gitare a spevom. Ani nevieme ako, podarilo sa nám splaviť približne 60 km rieky. Získali sme nové skúsenosti a zručnosti z oblasti telesnej výchovy a športu, ale aj z biológie. Zozbierali sme množstvo materiálu v digitálnej podobe – fotografie odchytených bezstavovcov a krátke videonahrávky, ktoré nám poslúžia pri vyučovaní biológie v našej škole. Navštívili sme expozíciu v Památníku Joachima Barranda v Skryjích, ktoré sú celosvetovo preslávené ako jedno z najbohatších nálezísk skamenelín trilobitov z obdobia kambria. S českými gymnazistami sme sa rozlúčili v Chomutove slávnostnou večerou a zhodnotením tejto časti projektu. Na jeseň nás čaká druhá časť a veľmi sa tešíme, že k nám prídu naši českí priatelia a spoločne sa vydáme do hôr, kde budeme spoznávať faunu a flóru regiónov Turca, Oravy a Tatier. Foto1 a Foto2 

Pracujeme aj cez prázdniny a aj vďaka tomu môžeme verejnosť informovať, že náš prvý školský projekt 2018-1-SK01-KA101-046076 s názvom Rozvoj jazykových kompetencií učiteľom so zameraním na bilingválne vyučovanie, ktorý je zameraný na kľúčovú aktivitu KA1, bol úspešný.

  • Doba trvania projektu: 1. 7. 2018 - 30. 8. 2019
  • Počet účastníkov mobilít: 7
  • 6 vyučujúci absolvujú mobility vo Veľkej Británii a 1 vyučujúca v Španielsku.
  • Cieľ: Skvalitniť edukačný proces na novom bilingválnom štúdiu absolvovaním štruktúrovaných kurzov a zároveň inovovať vyučovacie metódy a tým modernizovať vyučovací proces.
  • Celkový grant: 20 610 €
  • Koordinátor projektu: Mgr. Jana Pavlíková

Logo Eu

Logo Eu

Cambridge – leto 2018

Na prvé dva júlové týždne sa stalo mesto Cambridge vo Veľkej Británii miestom môjho prechodného pobytu.  V rámci celoškolského projektu Erasmus + KA1 som absolvovala kurz Jazyk a metodológia pre stredné školy a pre vyučovanie dospelých.

Homerton College – areál školy a internátov – sa tak stal miestom stretnutia učiteľov z rôznych kútov sveta, miestom zmesi jazykov a kultúr, ktorých  spájal jednotný cieľ – prehĺbiť a zdokonaliť svoje učiteľské majstrovstvo vo vyučovaní anglického jazyka.

PROJEKT ERASMUS PLUS, KA1, MOBILITA č. 3:

Kurz didaktiky španielskeho jazyka pre učiteľov vyučujúcich na strednej škole. Moja cesta za novým „jazykovým poznaním“ a spoznávaním inovatívnych metód jazykového vzdelávania sa začala 21. júla 2018. Cieľom mojej cesty bolo nádherné prístavné mesto na juhu Španielska – Málaga. Cesta lietadlom z Viedne do Málagy trvala niečo cez tri hodiny.

PROJEKT ERASMUS PLUS, KA1, mobilita č. 2:

Kurz pre učiteľov, ktorí vyučujú vedu, matematiku alebo technické predmety v anglickom jazyku na strednej škole.

Moja cesta za poznávaním metód pre vyučovanie prírodných vied bilingválne sa začala 15. 7. 2018 príletom lietadla do Londýna. Nasledoval 5-hodinový presun do mesta Cheltenham. Cheltenham je príjemné, asi 110-tisícové kúpeľné mesto, ktoré sa nachádza v grófstve Gloucestershire, v malebnej oblasti Costwolds.