Hlavná stránka
založené v roku 1867
jedno z prvých troch slovenských gymnázií

5.6.2017 sa v Košiciach na Gymnáziu Alejova konal ďalší ročník celoslovenskej robotickej súťaže RBA. Súťažilo sa v 4 kategóriách: racing lego, racing electronic, vlastný model a robotická výzva. Až do troch kategórii sa prihlásil tím FBRD z nášho gymnázia. Tvorili ho traja prváci: T.Rafajová (1.D), T. Štefanov (1.B), M.Miškolci (1.A).

20170605 151631

Do súťaže bolo prihlásených 76 tímov z celého Slovenska. O to viac sa tešíme zo 4.miesta v kategórii RACING EECTRONIC a 5.miesta v kategórii VLASTNÝ MODEL. Študenti vytvorili prototyp elektronickej pušky, ktorá je riadená mikropočítačom Arduino a vďaka technológii Bluetooth je možné ju ovládať na diaľku. Môžete nastaviť aj intenzitu výstrelu. Študenti nazvali svoj produkt - COIL GUN.

Pre porotu si pripravili náboj v podobe asi 8 cm dlhého klinca. Využitie tejto "zbrane" je rôznorodé, od priemyselného využitia, kde COIL GUN je schopná "vystreľovať" presne a v rovnakej intenzite nity, klince či iný feromagnetický materiál. Keďže nevyžaduje prítomnosť človeka, môže sa využiť na prácu pre človeka nebezpečných prostrediach. Študenti si vedia predstaviť takto riadenú a programovateľnú "zbraň" s uspávacími šípkami aj ako nástroj na odchyt nebezpečných zvierat napríklad v obytných zónach, Celú prezentáciu tohto zaujímavého projektu si môžete stiahnuť TU. Vo videách uvidíte zostrih zaujímavých momentov v súťaži RBA a vývoj prototypu COIL GUN u nás na škole v Legolabe. Nápad vznikol po prečítaní článku o vývoji eletronickej pušky pre NASA. Rastie nám ďalšia generácia v robotike?