Hlavná stránka
založené v roku 1867
jedno z prvých troch slovenských gymnázií

Minulý školský rok sa prebojovali neľahkou skupinou pohovorov naši dvaja študenti Terézia Chromeková a Juraj Vasek. Aj v tomto roku sa otvára nový ročník tohto dvojročného programu pre nadšencov IT. Registrácia je otvorená do 24.11. 2017 na tomto odkaze. O tom, čo vlastne ŠTC je a ako prebieha sme sa opýtali Terky a Juraja.

r2017

Čo je to ŠTC?

Terka: Elitný program pre stredoškolákov, ktorí chcú zlepšovať svoje IT schopnosti. Má tri semestre, počas ktorých sa venujeme rôznym technológiám a prezentačným zručnostiam. Začíname Microsoft produktami, pokračujeme administrátorskými zručnosťami a programovaním. Končíme absolventskou prácou.

Ako ste sa dozvedeli o ŠTC?

Juraj: Keď som počul prvýkrát o ŠTC, jednalo sa ešte o ŠTC v Česku, ktoré má za sebou výrazne dlhšiu tradíciu. Bol som vtedy deviatak na ZŠ a neprikladal som tomu veľkú váhu. Situácia sa zmenila v druhom ročníku, kedy som bol rozhodnutý, že so svojim životom potrebujem niečo urobiť. Ukázalo sa, že v tej dobe už prebiehal 1. slovenský ŠTC ročník. Ostávalo si už len počkať na registráciu do nového ročníka.

Aké sú tvoje skúsenosti s prvým pohovorom? / Aký bol tvoj pocit pred a po prvom pohovore?

Terka: Mala som to šťastie, že som mala pohovor ako úplne prvá. Pred pohovorom som bola vyklepaná ako rezeň ? Ale keď sa na to spätne pozriem, bola to super príležitosť a skúsenosť. Po pohovore som si povedala, že mi ani tak nezáleží na tom, či ma vezmú, ako na tom, že som ten pohovor zvládla.

Juraj: Nebudem nič nadľahčovať, pohovor bol jedna z najťažších a najzaujímavejších skúseností. Otázky poroty dobre mierené. Bola to zaujímavá skúsenosť, je to niečo úplne iné, ako sme zvyknutí zo školy na vyučovaní alebo pri mimoškolskej činnosti. Najskôr niekoľko desiatok minút vidíš, ako sa sem tam objaví človek a zavolá si študenta čakajúceho na konkurz. Odvádza ho spletitými uličkami slovenského Microsoftu do drobnej miestnosti priamo k porote. Následne sa študent vracia s ešte vystrašenejšími pohľadmi v očiach, keď tu zrazu si na rade ty. Časť pohovoru prebiehala v angličtine. Mňa potora vyzvala, aby som v angličtine povedal recenziu na najnovší mobil. Na druhú stranu, počas čakania pred a po ti spoločnosť robia okrem iných účastníkov aj automaty sa super horúcu čokoládu a ešte väčší sortiment kvalitných výberových čajov, s ktorými si môžeš chvíľku poriadne osladiť.

LS

Aké povinnosti majú členovia ŠTC?

Juraj: Každý štvrtok večer máme 1 hodinové webináre, kde nám prednášajú odborníci z rôznych oblastí. Raz za niekoľko mesiacov sa stretávame tiež v Bratislave, kde je pre nás pripravený špeciálny program zložený aktivít, workshopov a prednášok okrem iného aj na prezentačné zručnosti. Sem tam dostávame aj drobné úlohy, napríklad raz do trimestra napísať článok o našej špecializácii.

Čo ti dala účasť v ŠTC?

Juraj: V prvom rade je to veľké množstvo skúsenosti z praxe, či už organizovanie konferencií, komunikáciu na verejnosti a iné. Tiež sú to najmodernejšie technológie ku ktorým máme prístup ešte pred uvedením na trh. Počas jedného týždňa sme absolvovali aj stáž v Microsofte, kedy sme mali k dispozícii všetky zamestnanecké benefity. Zároveň sme spoznali kopu super ľudí a odborníkov. Nechýbajú ani bezplatné certifikáty, ktoré nám otvárajú nové možnosti na trhu práce.

Podieľali ste sa aj na organizovaní veľkých konferencií ako je Vzdelávame pre budúcnosť, alebo ELT Fórum. O čom boli, a čo bolo vašou úlohou?

Terka:Vzdelávame pre budúcnosť je konferencia pre učiteľov, ktorí sa chcú naučiť, ako vyučovať s Microsoft technológiami. Na tejto konferencií sme boli ako technická aj netechnická podpora. Riešili sme problémy s pripojením, nefunkčnými zariadeniami, ale aj veci ako napríklad prezencia či registrácia do prebiehajúcej súťaže.
ELT Forum je konferencia pre učiteľov anglického jazyka. Na tejto konferencii je Microsoft len ako partner a nie ako usporiadateľ, takže tu sme sa venovali zabezpečeniu techniky, ale tiež sme komunikovali s prednášajúcimi, ktorí boli väčšinou z anglicky hovoriacich krajín.

ELT

Čo by si odkázal/a svojim mladším spolužiakom, ktorí zvažujú sa zapojiť?

Terka: Určite sa zapojte! Už len skúsiť si to ma posunulo ďalej a veľmi rýchlo som zistila, že prezentovať seba nie je také jednoduché, ako sa zdá ?

Juraj: Pozrime sa na to číselne, stredné školy ročne absolvuje až 70 000 študentov. ŠTC približne 12. Nechoď s davom a zvýš svoje šance na lepšiu budúcnosť už teraz. Nie každý si môže k životopisu napísať Microsoft a priložiť k nemu referencie od špičkových odborníkov.

Ak si študentom prvého až tretieho ročníka, neváhaj a prihlás sa do 24.11.2017 už dnes na http://stc.microsoft.sk