Hlavná stránka
založené v roku 1867
jedno z prvých troch slovenských gymnázií

Nedávno sa naši študenti T.Rafajová, T.Štefanov a M.Miškolci vrátili z USA s fantastickým tretím miestom v celosvetovej robotickej súťaži RoboRAVE. Vyspovedali sme Michala Miškolciho z 2.A.

Môžeš nám popísať robotickú súťaž RoboRave? V akej kategórii ste súťažili a čo bolo vašou úlohou?

"Je to súťaž určená pre všetky vekové kategórie. Súťažili sme v kategórii FireFighing, v ktorej musia roboty zhotovené členmi tímov nájsť a zhasnúť 4 rôzne vysoké horiace sviečky, z ktorých 3 sú schované za stenami rôznych tvarov."

Aká bola atmosféra súťaže a koľko tímov súťažilo?

"Súťaže sa zúčastnilo 550 tímov, 1500 súťažiacich z 20 krajín z celého sveta. V našej kategórii súťažilo 23 tímov. Atmosféra súťaže bola veľmi príjemná, na začiatku bola zoznamovacia párty, na ktorej sme sa zoznámili s niektorými súťažiacimi, dokonca sme sa odfotili aj pri kráľovi Zambie."

Aký je váš najsilnejší zážitok z pobytu?

Je možné, že to je požiarny poplach, ktorý nastal v dňoch súťaže. Asi hodinu sme strávili pred hotelom s tým, že sa to ešte prešetrovalo. Nakoniec to bol iba planý poplach, a vrátili sme sa hneď naspäť.

Ako ste sa pripravovali na súťaž? Čo bolo pre vás na súťaži alebo na príprave najťažšie?

Na súťaž sme sa pripravovali 2 mesiace, no veci bolo treba doladiť aj na mieste. Najťažšie pre nás bolo vymyslieť spôsob obchádzania stien aj navzdory tomu, že neboli uložené pravouhlo. Taktiež nás prekvapila výška sviečok, ktorá bola o dosť väčšia ako sme predpokladali.

Ako sa vám páčilo mesto Albeqerque ?

Mesto bolo dosť slnečné a teplé na naše slovenské pomery, teploty boli okolo 35 stupňov, ale bolo pre nás veľmi zaujímavé vidieť aspoň kúsok z amerického západu, prešli sme sa aj po Route 66, no väčšinu času sme strávili prípravou na súťaž.

Aké skúsenosti a vedomosti ste si zo súťaže odniesli?

Určite veľká skúsenosť pre nás je, že záleží dosť na stratégií, čo sme dokázali využiť. Taktiež sme sa nemohli moc porovnávať s niektorými robotmi, s oveľa zložitejšou technikou, no my sme dokázali stavať na tom čo funguje. Mali sme však lepšiu stratégiu, ktorá bola taktiež dôležitá. Veľa ľudí nám poradilo a získali sme kontakty.

Prečo práve robotika? Čo je na nej pekné?

Robotika je veľmi komplexný odbor. Páči sa nám postup ako sa dostaneme k finálnemu robotovi. Od návrhu, stratégie, konštrukcie, naprogramovaniu až po finálny model a dolaďovanie.

Čo by ste chceli v budúcnosti dosiahnuť? Aké sú vaše plány?

Určite by sme sa chceli zúčastniť tejto súťaže aj na budúci rok. Chceli by sme taktiež začať programovať v inom prostredí, inom programovacom jazyku.

Kam by ste chceli ísť ďalej študovať ?

Väčšina z nás pôjde technickým a informatickým smerom, vysoké školy možno v Prahe, Brne alebo Bratislave.

Čo by ste chceli odkázať študentom, žiakom, ktorí by chceli dosiahnuť podobný úspech?

Hlavne treba venovať dosť času na prípravu, mali by mať chuť čeliť problémom, trochu logického uvažovania, mať schopného konštruktéra, no hlavne ich to musí baviť.

Ďakujem za rozhovor.

(rozhovor pripravila A.Karkušová)