Hlavná stránka
založené v roku 1867
jedno z prvých troch slovenských gymnázií

Tím študentov Gymnázia VPT a žiakov ZŠ A. Dubčeka si priniesol z Európskeho semifinále robotickej súťaže Fisrt Lego League fantastické prvé miesto v kategórii Teamwork. Spomedzi 27 tímov z východnej a strednej Európy (Česko, Maďarsko, Poľsko, Rusko, Bulharsko, Slovensko) sme obstáli najlepšie pri riešení tímovej úlohy.

IMG 0501

Celý tím v zložení Tereza Rafajová (I.D), Tomáš Štefanov (I.B), Jakub Sokolík a Michaela Mrníková (II.D), Michal Miškolci, Lorna Krivušová a Marek Bátory (I.A) ukážkovo spolupracoval a úlohu zvládol za neskutočnú minútu a pol. Porota ocenila ich kreativitu a vysokého tímového ducha. Ani coach tímu Matej Jurčík (IV.F) nečakal víťazstvo, keďže konkurencia vo všetkých kategóriách bola veľmi vysoká. Súťaž prebiehala v 4 kategóriách: robot design, teamwork, research project a robot-game.

IMG 0478

Náš výskumný projekt mal názov Inteligentná preprava rýb. Študenti vyvinuli špeciálny prepravný box na akváriové rybky - FishBox, ktorý rieši tie najdôležitejšie problémy pri preprave. Zistili, že doteraz zaužívaný spôsob prepravy nie je vždy vyhovujúci. Navrhli niekoľko prototypov prepravného boxu, ktorý by poskytoval široký komfort rybám počas prepravy na dlhé vzdialenosti. Svoj projekt konzultovali s odborníkmi akvaristami, prepravcami a chovateľmi rýb.IMG 0471

Napokon pred medzinárodnou porotou v Debrecéne predstavili svoj FishBox - prepravné akvárium riadené počítačom s automatickým systémom okysličovania a celé naplnené vodou, čím sa znížia otrasy a teda aj stres, čo je najčastejšou príčinou úhynu rýb. Systém automatického okysličenia riadi základná doska Arduino, časovač riadi mechanizmus automatického vhadzovania kyslíkových tabliet.

IMG 0224

Naprogramovali mobilnú aplikáciu, ktorá riadi vhadzovanie tabliet do akvária. Fishbox môžu využiť akvaristi, chovatelia rýb, ale aj prepravcovia. Po malých úpravách môže FishBox fungovať aj ako chovná stanica na ryby. Okrem toho, že študenti postavili skutočný FishBox, k svojmu produktu vytvorili aj webovú stránku fishbox2.webnode.sk, kde nájdete všetky informácie a videá, reálne reakcie odborníkov a celý proces výskumu. V kategórii Výskumný projekt sme celkovo skončili na krásnom 7. mieste zo všetkých 27 tímov. Náš projekt bol druhý najlepší zo všetkých slovenských tímov. 

IMG 0281

Celkové umiestnenie na stredoeurópskom semifinále First Lego League pre FBRD je 13. miesto. V Debrecéne súťažilo 10 slovenských tímov. Spomedzi nich sme skončili v tvrdej konkurencii na nádhernom 4. mieste. Máme obrovskú radosť, keď si uvedomíme, že tím tvoria úplní nováčikovia. 

IMG 0490

Tím FBRD koučovali: M. Jurčík (robotická a programátorská časť), RNDr. A. Karkušová (projektová časť) a PaedDr. T. Dudík (Teamwork). Prínosom pre tím sú žiaci z talentovej triedy ZŠ A. Dubčeka. Žiaci ZŠ: Matúš Adamko, Jakub Kašjak a Martin Doskočil boli rovnocennými členmi tímu. Práve táto netradičná spolupráca očarila porotu a priniesla prekvapivý úspech v Teamworku v podobe 1. miesta. A čo povedala o tíme FBRD A. Karkušová? "Celému tímu patrí moje uznanie. Oceňujem veľkú pracovitosť tímu do poslednej chvíle. To, že sme sa zúčastnili tejto súťaže na pomerne vysokej úrovni, nás všetkých nesmierne namotivovalo. Decká chcú o rok ísť na FLL opäť. Už teraz rozmýšľajú ako vylepšiť konštrukciu a programy. Z Debrecénu, kde sa semifinále uskutočnilo, sme prišli unavení, ale šťastní. Zároveň sa chcem poďakovať firme Kiwi.com, ktorá nás podporila a umožnila nám sa tohto semifinále zúčastniť. Ďakujeme."