Obe sa totiž udiali v jeden jediný deň. Úžasné divadlo prírody, ktoré mohli návštevníci astronomickej pozorovateľne sledovať v priamom prenose v piatok 20.marca a zároveň najväčšia informatická akcia roka na gymnáziu, ktorá priniesla mnoho skvelých prednášok aj od renomovaných celosvetových vedeckých kapacít. POPinfo 2015 sa uskutočnilo za podpory Mgr.Norberta Molnára - vedúceho služobného úradu MŠ SR. Špecialitkou boli workshopy, kde sa naši žiaci niečo nové naučili a sekcia určená len a len dievčatám - snáď budúcim informatičkám. V tomto článku nájdete odkazy na prednášky, ktoré odzneli a postupne ich sem budeme pridávať. Tešiť sa môžete aj na videá z konferencie.
Konerenciu otvoril Mgr. Norbert Molnár. Na konferencii odzneli príspevky:
- Jakub Dubec - Google API a jeho praktické využitie. Jakub je náš bývalý študent, ktorý je autorom INFOS2 - informačný systém pre školy. Víťaz medzinárodnej súťaže Vernadsky National Contest 2014, v kategórii matematika a informatika, ktorá sa konala v Moskve. Toho času študent FIIT STU BA.
- Mgr. Tomáš Ulej - Ako môžete informatikou druhým ľuďom zlepšiť život (skúsenosti z vývoja webu) Tomáš je človek, ktorý dokáže spojiť krásu slovenčiny a históriu slovenského národa. Najnovšie je autorom projektu www.ludoslovensky.sk :) Je to náš bývalý študent, úspešný spisovateľ, glosátor, autor mnohých webových portálov a projektov súvisiacich s literatúrou, slovenčinou, knihami a písaním...vedúci vývojového tímu martinus.sk.
- Ing. Michal Abaffy - 3DEXPERIENCE - "zážitková ekonomika" , náš bývalý študent, programátor toho času projektový manager firmy Transcat - špecialista a poskytovateľ PLM (Product Lifecycle Management) riešení pre firmy ako Daimler, BMW, VW-Audi-Seat-Skoda-Porsche, ai.
- Ing. Peter Pištek, PhD - Návrh mikroprocesora alebo "prečo jedno jadro nestačí?" Peter je VŠ pedagóg na FIIT STU v BA, popularizátor informatiky, autor a konzultant mnohých projektov, ktoré vznikli v rámci FIITky. Šéfuje projektu funtoro.fiit.stuba.sk
- Prof.RNDr.Karol Mikula, DrSc. - Počítačová rekonštrukcia embryogenézy živých organizmov. - medzinárodne uznávaná vedecká kapacita, vysokoškolský pedagóg, je garantom študijného programu Matematicko-počítačové modelovanie (www.math.sk/mpm) na Stavebnej fakulte STU v BA, za svoju vedeckú prácu a prínos získal ocenenie Ministra školstva v roku 2012, autor mnohých vedeckých článkov.
- Ing. Michal Varmus, PhD. - "Aj štúdium môže mať praktický význam".
- prof. RNDr. Roman Ďurikovič, PhD. - "Vizualizácia a počítačová grafika." Pán Ďurikovič je profesorom aplikovanej informatiky na Fakulte matematiky, fyziky a informatiky UK v Bratislave. Je členom mnohých výskumných projektov ( viac...)
- Ing. Dana Horváthová, PhD. - Virtuálnou realitou proti strachu a fóbiám.
- Gabriel Žifčák - Prečo študovať informatiku
- Martin Bobák, Michal Polkoráb - Opendaylight Project
- Ing. Petra Kotuliaková - "Dievčatá v informatike." Peťa šéfuje projektu Aj Ty v IT, v rámci neho organizuje workshopy pre dievčatá (code weekend, počítačové siete, tvorba web stránok, html a css...). Zastrešuje najväčší kariérne zameraný projekt pre dievčatá s názvom Girl's day v rámci celého Slovenska. Dokonca sa im podarilo získať podporu prezidenta Slovenska Andreja Kisku.
- Jana Bátoryová - "Správny prístup = ušetrený čas." Študentka fakulty informatiky Karlovej Univerzity v Prahe, rozhodkyňa na medzinárodných robotických súťažiach.
Konferencia bola doslova nabitá programom. Počas hodinovej obednej prestávky študenti riešili úlohy z IT súťaže. Oplatilo sa im riadne zarozmýšľať, pretože súťažili o super ceny, ako sú tablety, externé pevné disky, USB kľúče, ruksaky a kopec iných užitočných vecí. (ešte raz veľké ďakujem patrí ľuďom z OPISu a p.Molnárovi). Tu je výsledková listina spolu s umiestnením žiakov na ďalších miestach.
V popoludňajších hodinách si študenti mohli voliť z nasledujúcich workshopov:
- Mgr. Pavel Petrovič, PhD. - Umelá inteligencia a LEGO mindstorms - Na tomto workshope sa žiaci dozvedeli niečo o tom, ako inteligentné roboty vidia náš svet a ako spracovávajú informácie z prostredia.
- Eva Danillová a Ján Murány - Vytvor si vlastnú mobilnú sieť. Partia z firmy VIPTel naučila našich žiakov vytvoriť sieťové káble, prepojiť ich s routerom, nastaviť jeho parametre a bolo im vysvetlené ako funguje mechanizmus tvorby a nastavenia užívateľských kônt v telefónnej sieti mobilného operátora. Vytvorili si dočasnú telefónnu sieť, kde mohli reálne spolu telefonovať. (zadarmo :) )
- doc.Ing. Norbert Adamko, Phd, Ing. Michal Varga, PhD., Ing. Hanka Vargová - "Prečo lietajú vtáky v kŕdľoch?" (simulácia) Partia z FRI ZA, všetko naši bývalí vynikajúci študenti, naučili našich žiakov na svojom workshope pracovať so simulačným programom, pomocou ktorého dokáazali nasimulovať "ako sa správa vták v kŕdli". Chceli by ste vedieť "ako sa správajú ľudia v dave napr. pri požiari v budove"? Nie je proeblém. Užitočnosť tohto simulátora je viac ako zrejmá.
- Bc. Samuel Žák, Bc. Martin Kopkáš - "Naprogramuj si svojho robota" - chlapci z FRIčky zo Žiliny priniesli niekoľko robotov, s ktorými pracovali naši študenti. Podarilo sa im prepojiť robota s počítačom a riadiť jeho činnosť prostredníctvom špeciálnych príkazov.
- Michal Polkoráb, Martin Bobák - Opendaylight - hands on experience - chlapci prišli z IT firmy Pantheon Technologies a ukázali našim žiakom prácu s kontajnerom Karaf, ktorý zvyšuje funkcionalitu Apach severa. Je jedným z vývojových prostredí rôznych webovských riešení. Aj po skončení workshopu naši žiaci neboli ochotní opustiť učebňu a otázky na tému uplatnenia v IT nemali konca kraja.
- Ing. Rostislav Šimoník - Anti Theft - detekcia ukradnutých zariadení. Študenti v učebni P1 mali za úlohu identifikovať ukradutý notebook a mobil. Rostík je bývalý vývojár ESETu, ktorý stál pri vývoji tejto aplikácie.
- Ing. Rastislav Gaži, Mário Kačina, Martin Faltus - Roboti v šoubiznise. Mário Kačina, žiak SOŠ Drevárskej v Topoľčanoch, a Martin Faltus, žiak Gymnázia v Topoľčanoch, sú členmi tímu XLC, ktorý sa zaoberá konštrukciou, programovaním a vývojom robotov a programovacích prostredí. Spolu s tímom sa zúčastňujú mnohých súťaží na Slovensku ale aj vo svete. Na majstrovstvách sveta v robotickom futbale Robocup Junior v Brazílii skončili na nádhernom prvom a piatom mieste. Prišli nám ukázať svojich robotov a naučiť žiakov „GVPT“ programovať lego robotov v programovacom prostredí ktoré si tím sám vyvinul - nxtIDE.
Pomaličky sa stáva tradíciou návšteva hvezdárne pri GVPT. Večerné pozorovanie planét a pútavá prednáška p.Ivana Šaba bola skutočnou čerešničkou na torte. Pomyselnou bodkou za POPinfom 2015 však bola sobotná turistika s účastníkmi konferencie na Maguru.
POPinfo 2015 je teda za nami. Tešíme sa už teraz na jeho ďalšie ročníky. Tí, ktorí ste neboli jeho účastníkmi, nevadí. Prinesieme Vám čoskoro priebeh konferencie na videách. Obrovské ďakujem patrí organizačnému tímu: Jakub Krcho, Juro Michálek, Martin Šútovský, Martin Osvald, Libčo Ondrejkovič, Miška Hriňová, Miško Holeček, Martin Balko, Matej Jurčík, Julia Závacká, Denisa Richvalská ai.
Na obr.1. - Víťazka súťaže POPinfo 2015, Eva Mäčková z 2.B s A.Karkušovou (organizátorkou), na obr.č.2 - Ing. Dana Horváthová, PhD. s T.Dudíkom (organizátorom)